Haziran 07, 2023

Genel Tanıtım

Birliğimiz; Yetiştiricilerin kendi aralarında teşkilatlanarak üstün verimli hayvanlar yetiştirilmesi, bunların soykütüğü ve verim kayıtlarının tutulması, hayvanlarla ilgili sağlık hizmetlerinin yürütülmesi, üyelerin eğitimlerinin sağlanması, ihtiyaçlarının temin ve tedariki ile üretimin yurt içi ve yurt dışında pazarlaması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve ürünlerinin değerlendirilmesi temel amacı ile 1995 yılında kurulmuş olup, ülkemizde kurulan ilk  Birliktir.Ayrıca Birliğimiz 5996 sayılı kanuna göre faaliyetlerini sürdürmektedir.

Birliğimizi; Genel Kurulun seçtiği denetlemesini üstlenen Denetleme Kurulu  ve yönetimini üstlenen Yönetim Kurulu Başkanı nezdinde Yönetim Kurulu yürütür. Ayrıca işleyişi yönlendirecek Sorumlu Müdür görevlendirilmiştir.

Bugün  Birliğimiz; 1 Merkez  ve  6 ilçede (Mustafakemalpaşa, Karacabey, Yenişehir, İnegöl, Akçalar ve Büyükorhan) açılan şubelerle, soykütüğü  bireysel üye işletmeler ile Tarım Bakanlığının 2×100 modelli proje yürüttüğü 9 kooperatifin soykütüğüüyelerinin toplamı yaklaşık 2.798 üyeye  ve Karacabey Tarım İşletmesinin (TİGEM) soykütüğü kayıtlarını tutmaktadır. Bu çalışmaları; 45 personelle( Ziraat mühendisi (Zooteknist), Veteriner Hekim, Avukat, Mali Müşavir, Ziraat Teknisyeni,veteriner sağlık teknisyeni,Muhasebe elemanı,silaj mak. operatörü…)ve 30 araç ile sürdürmektedir.